Canada Games Medallists

2013 - Club Nautique du Petit Lac Magog, Quebec
   
Male Double Handed - 29er  Female Double Handed - 29er
1)  Jean-Matthieu Bolland  & Benjamin Strickalnd, ON    
1)  Katherine McEwan & Linor Berezin, ON
2)  Ryan Wood & Lloyd Lyall, BC  
2)  Florence Pépin-Dalhaes & Virginie Lavallée-Corbeil, QC
3)  Gregory Simms & Devan Dube, NS  3)  Madison Innes & Sophie Pap, BC
   
Male Single Handed - Laser Female Single Handed - Laser Radial
1)  Fraser Wells, NB 1)  Natalia Montemayor, BC

2)  Max Gallant, BC

2)  Corinne Peters, NS
3)  Nicolas Hamel, AB 3)  Brownyn Richardson, ON
   
2.4 Metre  
1)  Christine Lavallée, QC  
2)  Joe Gerlinsky, SK  
3)  Aaron Wong-Sing, ON  

 

2009- Silver Fox Curling & Sailing Club, Prince Edward Island
   
Male Double Handed - 29er  Female Double Handed - 29er
1)   Jono Reid / Teddy Skiffington, NS         1) Alanna Graham Foscarini / Alison Ludski, ON
2)   Michael Blumer / Peter Soosalu, ON     2) Dana Archibald / Karen Dexter, NS
3)   Mark Imre Patakay / Jonathan Gabriel Scott, BC 3) Lauren Laventure / Emily Tsang, QC
   
Male Single Handed - Laser Female Single Handed - Laser Radial
1)  Kevin Grierson, BC 1) Isabella Anna Bertold, BC
2)  Tom Brosky, NS 2) Erin Rafus, NS
3)  Evert McLaughlin, ON 3) Joanne Leigh Prokop, ON

 

2005- Regina Sailing Club, Saskatchewan 

Male Double Handed 29er, 23&U
Female Double Handed 29er, 23&U

1)Marc Farmer / Trevor Parekh, QC

2)Trevor McEwen / Chris Hewson, ON

3)Jonathan Ladha / Daniel Inkpen, NL

1)Genevieve Bougie-Bastien /
Veronique Bougie-Bastien, QC
2)Katja Smutny / Kristy Slough, MB

3)Maddy Purves-Smith / Abbi O'Flynn, AB

Male Single Handed (Laser), 23&U
Female Single Handed (Radial), 23&U

1)John Romanko, BC

2)Evan Lewis, ON

3)Anthony Boueilh, QC

1)Hayley McLean, BC

2)Isabelle Garand, QC

3)Tanja Smutny, MB

Female Single Handed (Byte), 19&U
Male Single Handed (Radial), 19&U

1)Allana Vittery, BC

2)Paloma Corrin, MB

3)Erin Rafuse, NS

1)Geoffrey Beck, NS

2)Kevin Grierson, BC

3)Eric Tulk, AB

2001- Grand Bend Yacht Club, Ontario

Laser-Men's Solo Dinghy, 23&U
Europe-Women's Solo Dinghy, 23&U

1)Andrew Childs, NS

2)Jonathon Benskin, BC

3)Matt Simpson, ON

1)Geneviève Gaudreau, QC

2)Marta Rudzki

3)Katie Thompson

Laser 2-Men's Double Dinghy, 23&U
Laser 2-Women's Double Dinghy, 23&U

1)Trevor & Ian McEwen

2)Stéphane Locas / Ian Locas, QC

3)Justin Ladha / Jonathan Ladha, NL

1)Sarah Scott / Katie McIsaac, ON

2)Tanja Smutny / Simone Dugard, MB

3)Danielle Galavotti / Amelia Robinson, QC

Byte - Men's Solo Dinghy, 18&U
Byte - Women's Solo Dinghy, 18&U

1)Alex Singer, ON

2)Karl Campbell, BC

3)Francois Hebert, QC

1)Jen Spalding, BC

2)Isabelle Garand, QC

3)Carolyne Kaars Sijpestijn, ON

1997 - Peilcan Lake Sailing Club, Manitoba

Laser-Men's Solo Dinghy, 23&U
Europe-Women's Solo Dinghy, 23&U

1)Martin Essig, ON

2)Robert Cullen, BC

3)Andrew Childs, NS

1)Stephanie Taylor, QC

2)Anne Read, NS

3)Victoria Crowder, ON

Laser 2-Men's Double Dinghy, 23&U
Laser 2-Women's Double Dinghy, 23&U

1)Gabe Crowder / Adam Dunn, ON

2)John Russel / Jonathon Driver, AB

3)Ben Remocker / Peter Spotzl

1)Carol Luttmer / Kate Nelson, ON

2)Jillian Beveridge / Melanie Gooday, NS

3)Ginny Cullen / Dawn McNevin, BC

Mistral One Design-Men, 23&U
Mistral One Design-Women's 23&U

1)Kevin Stittle, ON

2)Greg Despins, MB

3)Stefan Lidington, SK

1)Genevieve Cote, QC

2)Tekla Johnson, SK

3)Nikola Girke, BC

1993- Kamloops Sailing Club, British Columbia

Laser-Men's Solo Dinghy, 23&U
Radial-Women's Solo Dinghy, 23&U

1)Greg Miller, BC

2)Micheal Simms, AB

3)Martin Essig, ON

1)Kelly Hand, MB

2)Alison MacNeil, NS

3)Paule Bertrand, QC

Laser 2-Men's Double Dinghy, 23&U
Laser 2-Women's Double Dinghy, 23&U

1)Paul Hannan / Brian Storey, BC

2)Anthony Staples / Stuart Lacey, QC

3)Joel Rathbun / Steward Twigg, ON

1)Jennifer Blanchard / Micheline Winlo, QC

2)Virginia Cullen / Megan Long, BC

3)Laurie Chappell / Michelle Watson, ON

Mistral One Design-Men
Mistral One Design-Women

1)Kelly McCaig, MB

2)Hugo Laliberte, QC

3)Ian Brown, ON

1)Swanie Gregoire, QC

2)Amy McCaig, MB

3)Rebecca Smith, ON

1989- Lake Diefenbaker Yacht Club, Saskatchewan

Laser-Men's Solo Dinghy, 23&U
Radial-Women's Solo Dinghy, 23&U

1)Rod Davies, ON

2)Brian Awad, NS

3)Duncan Pearce, BC

1)Shona Moss, ON

2)Karen Degner, AB

3)Karen Dwyer, NS

Laser-Men's Double Dinghy, 23&U
Laser 2-Women's Double Dinghy, 23&U

1)Thilo Giese / Trevor Davis, BC

2)Ken Bruce / Bruce wells, ON

3)Jeff Brock / Peter McKenna, NS

1)Nathalie Roy / Isabelle Royer, QC

2)Kirsten Jones / Cathy Sapp, NS

3)Sharleen Hermiston / Michelle Loewen, MB

Division 2 -Men's Windsurfing
Division 2 -Women's Windsurfing

1)Francis Morin, QC

2)Greg Fenton, ON

3)Josh Green, BC

1)Edithe Trepannier, QC

2)Lisa Brix, BC

3)Ruth Forsdyke, ON

1985- Royal Kenebecasis Yacht Club, New Brunswick

Laser- Open 18&U Solo
Laser- Open, 25&U Solo

1)Richard Clarke, ON

2)William Adams, NS

3)Mathieu Trepannier, QC

1)Kenneth MacKensie, QC

2)Dave Wells, ON

3)Ross Macdonald, BC

Laser 2- Open 18&U Double
Laser 2- Open 25&U Double

1)Duncan Stamper / Penny Stamper, BC

2)Ian Eskritt / Mike Brown, ON

3)David Phelan / Jeff Brock, NS

1)Simon and Mark Reissman, ON

2)Jeff Eckard / Tim Stamper, BC

3)Marc Robin / Stephane Poirier-Defoy, QC

1981- Thunder Bay Yacht Club, Ontario

Laser- Open Youth solo
Laser- Open Solo

1)Paul Thomson, NS

2)Giovanni Galleoti, QC

3)Dave Dowhan, AB

1)Al Clarke, ON

2)Fred Kennedy, NS

3)Ian Landells, NL

Lightning- Open Triple

1)Rob Muru/Tom Payne/Craig Farguharson, ON*

2)Tim Woodfort/Brian Lane/Stuart Hebb, NS*

3)MacGregor Grant/Noel Murphy/Murray Tough, NL

*Tied for first place

1977- Royal Newfoundland Yacht Club, NFL

Laser- Open Youth solo
Laser- Open Solo

1)Eddy Martin, QC

2)Steve Fleckenstein, NB

3)Fred Kennedy, NB

1)Gilles Mercier, QC

2)John Roy, ON

3)T McDonald, BC

One Quarter Ton- Open Triple

1)Don Partin/P Sallisbury/G Wilkins, BC

2)R Barr/F Rowells/S McAuley, ON

3)H Sullivan/R Appleby/W Naser, NB

1973- New Westminster/Burnaby, BC

No sailing at these games.

1969- Halifax/Dartmouth, Nova Scotia

Laser- OK Dinghy- Open Youth Solo
Flying Junior- Open Double

1)W. de Niverville, NB

2)P MacDougall, QC

3)A Latus, AB

1)Don Martin / Anne Martin, BC

2)B Clinton / J Corbet, ON

3)Glen Dexter / P Gurnham, NS

Soling- Open Triple

1)H Wells/J MacKeigan/M Oxner, NS

2)T Jones/L Walker/F Brodie, BC

3)I Lavine/B Bussin/D Bussin, ON